Petak, 23 Februara, 2024

U Evropi prodano 11,2 miliona novih putničkih automobila , a vodeći brendovi su Volkswagen, Toyota i BMW

Evropski kupci su pretprošle godine kupili 11,7 miliona novih putničkih automobila, a prošle godine 11,2 miliona, pokazuju podaci Evropskog udruženja proizvođača automobila (ACEA). Neki brendovi, uključujući Tesla, nisu članovi udruženja i stoga nisu uključeni u podatke.

Među markama, njemački Volkswagen je završio na vrhu, jedini koji je prodao više od milion automobila. Toyota je zauzela drugo mjesto, a slijede je dva premium brenda, BMW i Mercedes-Benz. Peugeot je zaokružio prvih pet.

Uprkos nepredvidivim uslovima, Toyota, Dacia, Kia su uspele da značajno povećaju broj isporuka, dok su najveći pad imali Renault, Peugeot, Citroën, Fiat, Opel i Seat.

prodaja 2022prodaja 2021razlika (%)
Volkswagen1.197.4551.286.148-6,9
Toyota766.769712.505+7,6
BMW646.538683.164-5,4
Mercedes634.697644.450-1,5
Peugeot619.173724.313-14,5
Audi614.545597.231+2,9
Renault582.766678.709-14,1
Kia542.423502.677+7,9
Škoda538.623588.863-8,5
Hyundai518.566515.960+0,5
Ford516.614518.401-0,3
Dacia475.511410.739+15,8
Opel/Vauxhall428.145486.406-12,0
Fiat395.378474.104-16,6
Citroen375.578445.558-15,7
Seat345.704402.069-14,0
Volvo247.126282.524-12,5
Nissan238.017249.627-4,7
Mini171.455175.872-2,5
Mazda140.108155.439-9,9

vir: ACEA

Možda vas zanima

Nedavno objavljeno